V pupíku

19. března 2007 v 19:32 | B.Angel |  Do Pupíku
A) Historie

Tento typ piercingu nebyl nikdy zaznamenán u primitivních národů a je tedy typickým produktem moderní doby. A to i přesto, že pupek byl znám dávno předtím jako erotogenní zóna, zejména díky anatomickým rozdílům u mužů a žen. Ženský pupek je více zakulacen ve spodní části, je delší, než u mužů a vzdálenost mezi pupkem a genitáliemi je též větší, současně je výrazně hlubší. Tyto vlastnosti byly mnohdy přeháněny výtvarnými umělci zobrazujícími ženy za účelem zvýraznění jejich ženskosti.
V roce l953 vyvolal vynález nového typu plavek-"Bikin" velké pobouření, neboť došlo k odhalování pupku, co bylo považováno za sexuální provokaci, protože jeho vzhled byl přirovnáván k ženským genitáliím. Objev bikin zrevolucionalizoval život žen, který se stal svobodnějším právě díky větší svobodě v oblékání. Tento proces byl dovršen v 8O. letech, kdy Madonna nastartovala třeštění a touhu po předvádění. Tato možnost předvádět svoji sexualitu na veřejnosti posílila sebedůvěru žen.
Je snadné vypíchnout moment, kdy se body piercing objevil v hlavním proudu. Průkopnicí se stala modelka Christy Turlinton, která se objevila na londýnské módní přehlídce s kroužkem umístěným uprostřed pupku, ihned následující den předvedla světu Naomi Campbell, že to, co si může dovolit Christy, může i ona - zlatý kroužek s drobnou perlou v pupku. Záhy se piercing pupku objevil i u mnoha dalších populárních osobností, jako je Madonna, Cher, Janet Jackson aj. A v dnešní době se stal tento druh piercingu zcela běžným v široké populaci.


B:Anatomie

Tvar pupku se vzhledem liší prakticky u každého jedince. Zdaleka ne u kteréhokoliv pupku může být proveden úspěšný piercing. V době nitroděložního období vývoje plodu (fetálního období) je plod zásobován krví bohatou na kyslík prostřednictvím placenty cestou pupečníkové žíly (vena umbilicalis), která prochází pupečníkem na spodní plochu jater. Po porodu, kdy je pupečník podvázán , mění se podvázaná pupeční žíla v neprůchodný vaz (ligamentum teres hepatis), probíhající od pupku (který se stává vlastně po porodu většinou vtaženou jizvou) na spodní plochu jater. Tyto anatomické poměry jsou velice důležité z hlediska piercingu, kdy může dojít zejména u vystouplého typu pupku, který je tvořen zbytkem pupeční sňůry, v případě infekce, k možnosti jejího postupu do vnitřní části břicha a na vnitřní orgány. Zejména by se tedy jednalo o vážný zánět jater. K této situaci může dojít z hlediska časového záhy, ale možný je i vznik po letech. Podotýkám, že k těmto problémům může docházet tehdy, pokud je poškozena jizevnatá část pupku, tedy, jak již bylo řečeno, zbytek původní pupeční šňůry,kdy vystouplý pupek neobsahuje většinou dostatek kůže, podkoží a tukové tkáně, kterými za normálních okolností prochází piercing. Z těchto důvodů považuji za vhodné v následujícím textu podrobněji se zabývat jednotlivými typy pupků z hlediska jejich vzhledu a z toho vyplývajících vlastností.

1.Vnitřní typ pupku (vtažený,konkávní,vkleslý,vpadlý,vyhloubený, apod.) -jedná se o nejčastější typ, vyskytující se u největšího procenta lidí a vzniká vtažením zbytku přerušené pupeční šňůry po porodu a výsledkem je okrouhlý jakoby miskovitý tvar s vystouplým okrajem na horní straně (někdy se označuje i jako ret), který je většinou výrazněji vyjádřen než na dolní částiPupek, který nemá vyjádřen tento okraj je problematický, protože neposkytuje dostatečnou podporu tkáně pro piercing a může dojít k odvrhnutí či vycestování. Vstup i výstup piercingu by měl být uložen ve stejné vzdálenosti od okraje, aby procházel co nejkolměji ke tkáni. Je nutno si uvědomit, že pupek mění tvar z různých důvodů v různých polohách těla. Proto před provedením piercingu je nutno toto zvažovat. Jiný tvar má pupek vestoje, jiný vsedě a vleže. Tvar pupku závisí na typu a napětí kůže, na věku-zde se tvar nemění výrazněji u mladých osob, zatímco např. u žen , jež již rodily, je pupek ochablejší a ve stoji dochází k výraznému posunu horního okraje směrem dolů.


2.Zevní typ pupku (vystouplý,konvexní,vyklenutý,vnější apod.)- jedná se o méně častý typ, pro piercing v podstatě naprosto nevhodný.Vzniká tím způsobem, že po porodu a přerušení pupeční šňůry nedochází j jejímu vtažení a v oblasti pupku je poté patrné polokulovité vyklenutí různého rozsahu, objevující se někdy pouze při určité poloze-např. vleže, jindy je vyklenutí nepravidelného tvaru, např. jen z jedné strany jinak normálně vytvořeného vtaženého pupku .Celkově však variabilita pupků je mnohem pestřejší, jsou pupky mělké a hluboké, někdy až ploché zcela, okrouhlé, oválné,úzké až štěrbinovité, šikmé, v různých kombinacích obou výše uvedených typů, což je nutno brát na zřetel při aplikaci piercingu a volbě vhodného šperku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cassiopea cassiopea | E-mail | Web | 20. září 2009 v 15:07 | Reagovat

Jukněte na www.stribro4u.cz  - bezva výběr piercingů za super ceny...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama